Mezinárodní  setkání  citrusářů   -  zástupců  z  Brna,  Prahy,  Náchoda

a  Bratislavy  v sobotu  1. července  2000   v   Moravci  

z pera hostitele Petra Broži

 

Co jsme mohli při návštěvě zaznamenat nového? Protože je dům na Vysočině v nadmořské výšce 580 m.n.m. a navíc na místě otevřeném studenému západnímu a severnímu proudění, byla zhotovena nová venkovní izolace 8 cm silným polystyrenem s novou barvou fasády. Rovněž přibyly tři střešní okna, která osvětlila nové prostory sloužící k chladnému přezimování okrasných rostlin v nádobách. Okrasnou část zahrady ukončily za oběma jezírky, nově osazené plochy, které byly ohraničeny dřevěnou palisádou a opticky oddělují okrasnou část od užitkové.

                Stávající část 50 m2 citrusového skleníku byla přes zimní období zvětšena o nových 25 m2. K zasklení byl použit dvoukomůrkový polykarbonát o tloušťce 16 mm. Odborně radil ing. Ryšavý z Prahy a v praxi v březnu pomáhal se zákrytem Petr Stehlík z Radostic.

                Co se týče vegetace tak díky horkému jaru bylo vše asi o tři týdny urychlené. Zralé třešně nebo např. vinná réva, která zde obvykle na přelomu června a července dokvétá, měla velikost bobulí takovou, že vzbuzovala údiv u návštěvníků z vinařských oblastí. Především tzv. ruský hybrid, kdy zrovna tato odrůda neobvyklé chuti i vzhledu dozrává až koncem září a v nepříznivých  letech nedozraje vůbec. Je vzrůstná, resistentní vůči chorobám a absolutně mrazuvzdorná. Zkouším ještě mnoho dalších odrůd. V těchto klimatických podmínkách kladu  na révu pouze dva základní požadavky. Prvním je ranost, aby stupeň zesládnutí dovolil alespoň poživatelnost bobulí. Druhým je mrazuvzdornost, aby odrůda snášela poklesy teplot pod -20°C. V tomto problému pomáhá pěstování u jižní stěny domu s možností obházení keře sněhem a zakrytí horní části v kritických dnech. Podle dosavadních zkušeností v tomto směru pěstované venku obstály odrůdy: Amurský bílý od ing.Dobeše, Amur modrý od přítele Holčapka (listy a výhony jsou naprosto odlišné od bílého), Crystal, Sieger, Modré ranné. Podle letošních zkušeností je doplní snad nejrannější Reform, který ovšem pro fádní chuť a drobné bobule neuspěl ve vinařských oblastech. Rovněž zřejmě dokáže dozrávat Agát donskoj, který letos poprvé ukázal své modré bobule. Podobně Donsfeldr, který počáteční neochotu dozrávat dožene v závěru sezóny. Kvalitně dozrát mívá problém v některých letech i jinak ceněný Prim. Pro pomíchání štítků je doporučení odrůd Aljaška, Polar a Chrupka bílá bez záruky. Madlen z Polešovic letos zesládla již koncem srpna, zatím co prvé dva roky byla nahořklá i koncem sezóny. Letošní rok poprvé naznačí možnosti odrůd BG-I, Vostork a Italské resistentní od přítele Hanáčka. S určitostí musím vyřadit nedostatečně dozrávající odrůdy Iljičevnský modrý, Moly a ke škodě i Festival, přesto, že vyniká celkovou vitalitou, mrazuodolností a plodností.

                Na zahradě můžeme obdivovat subtropické rostliny v nádobách: Fíkovník Kadota, na kterém již dozrály plody, které vyrašily v loňském roce. První letošní plody dozrály koncem srpna, ale hlavní vlna letních plodů již nedozraje a v zimě převážně opadne.

Granátovník, který letos v srpnu  poprvé vykvetl  a zakrslá forma Nana, kvetoucí po celý srpen.

Fejchoja a japonská mišpule, které dosud nekvetly. Naopak opakovaně kvete velkoplodý cicimek. Rovněž v nádobách kvete několik druhů oleandrů, kladivník, ibišek, olověnec, začínají kvést některé z mnoha odrůd Fuchsií. Na hlavní dobu kvetení čekají datury-durmany (and.trumpety - bílá, žlutá a růžová), bouganvilee, solanum, modrý a bílý hořcový stromek.

V truhlících kvetou Supertunie, Petitunie, Fortunie, Milion Bells a jiné hybridní petúnie, balkongold a kroupami poškozené pelargónie a v polostínu begonie.

                Na skalce již kvetou pouze letní druhy, v jezírcích se vzpamatovávají lekníny z kroupové nadílky. Okrasné dřeviny listnaté i jehličnaté zaznamenaly nové přírůstky.

U pergol začíná rdesno vytlačovat zimolezy, popínavé růže i jednoletou cobeu a povíjnici.

Nechybí ani záhony trvalek, letniček, zeleniny a zeleninový skleník s rajčaty a paprikou.

                Citrusový skleník: vstupu do staré části brání vzrostlý fíkovník, který přináší plody v několika vlnách. Roste ve volné půdě společně již pouze s vinnou révou. Ta je v mnoha odrůdách rozroubovaná na šesti základních rostlinách. Nyní, začátkem července jsou částečně sklizeny nejrannější odrůdy: Vitra, Pola, Donské ranné - všechny modré, dále bílý Diamant a Panonia Kincse. Postupně dozrává bílý bezsemenný Romulus, Aron, Viktoria z Řecka, modrý Royal a Kardinal a naposledy tmavomodré velké kulaté bobule odrůdy Gros Colman, které vydrží do září, kdy začínají zrát venkovní odrůdy. Další odrůdy čekají na svou šanci. Kvůli dětem jsem dosud nenašel odvahu révu ve skleníku zlikvidovat, přesto, že vím, že citrusům odebírá mnoho nedostatkového světla.

                V citrusové sbírce je nyní téměř 400 odrůd a mojí snahou je tyto postupně odzkoušet, aby přinesly alespoň jeden plod na fotodokumentaci. Vzhledem k nedostatku místa citrusy udržuji čtyřmi způsoby:

- v rozměrově omezených nadzemních záhonech. Původní výsadba ve volné půdě byla  z důvodu vzestupu spodní vody zrušena.

- v policích po obvodu skleníku. Menší kontejnery jsou obsypány bratčickým pískem. Kořeny prorůstají do písku v kterém pak dobře prospívají. Vyžaduje to pravidelné přihnojování.

- v nádobách (od malých jogurt.kelímků po velké 50 l nádoby).

-          naroubování nové odrůdy do vrcholových výhonů větších rostlin - podle vzoru pana Urbana z Korýtek u Plzně. 

Několik postřehů z pěstovaných druhů a odrůd:

Skupina cedrátů (C.medica) a příbuzných rostlin v nádobách - Budhova ruka je atraktivní odrůda, náročná na pěstování, přinesla plody již podruhé.

První plody jsou na sladké odrůdě Corsican, rovněž první plody přináší chorvatská Cedruna, dále Pereta (C.peretta) a Drysický cedrát (C.lumia). Pravidelně přináší plody Ponderosa (C.pyriformis).

Citroníky (C.limon) Po několika plodech mají některé odrůdy v nádobách, jmenovitě Berna,Fino, Feminello, Santa Catarina, Suchumský zakrslý, Sulun, ale jednoznačně vyniká Lisbon Cavers, vedený na mřížkové stěně. V policích je nejlepší No.13, Genoa a z příbuzných Kusai-Kantonský citroník (C.limonia). V nadzemních záhonech plodí osvědčený Meyer (C.meyeri) a letos ukáže chuť svých plodů sladký citroník.

                Grepy (C.paradisi) a hybridy. V polici přináší nedozrálé plody Dunkan a dozrává Gruševidnyj (ale zřejmě půjde o tangelo). V nádobě přineslo tangelo Orlando nekvalitní plody a letos budou plody od jeho sestry - tangela Minneola, známého s pultů naších obchodů. Na tangelu Natsumikan (C.natsudaidai) plody dozrávají až v dalším roce. Letos jsem ponechal čtyři loňské plody, které znovu rostou a zároveň se pomalu zvětšují plody z letošního kvetení.

                Bigarádie (C.aurantium) pěstované v nádobách. Letos dodá semena odrůda Sevillano a především slibně nasazená varieta z Pražského hradu, která navíc nemá moc hořkou dužninu. Z ostatních se těším, až dorostou historické odrůdy zajímavé panašováním či bizardními tvary plodů i listů. Listem i plody je zajímává čínská bigarádie Chinois (C.myrtifolia) a Zadaidai bigarádie (C.rokugatsu).

                Pomerančovníky (C.sinensis). Skupinu nejrannějších odrůd, které dozrávají v zimním období v dobré kvalitě tvoří - Newhal, Navelina (ve vyvýšených záhonech), Ordo, Morita (na boční polici), Skags Bonanza a Yoshida navel v nádobách. Uspokojivě zesládne a pravidelně plodí i pozdnější Verna v nádobě, i když plody jsou v mých podmínkách menší velikosti a méně vybarvené. Až na jaře dozrálo jinak vitální Tarocco, krvavá odrůda dovezená z Chorvatska. Podobně mají problémy z dozráváním např. Abchazskij, Varia (úzké, dlouhé listy), Sanguinello, Katarinka, Lednický a hodně pozdní Calabria a Cotidiana (Valencia variegata). Letos přináší první plody Merlin z Řecka, Prostějovský, Kelasurskij a příbuzný Miyauchi iyo (C.iyo).

                Chladuvzdorné citrusy - letos vyjímečně odpočívá C.junos, naopak pořád dokola kvetl C.ichagensis, ale podobně jako na C.wilsonii a C.yuko se neudržel ani plod.

                Mandariny (C.unshiu, C.deliciosa, C.clementina a další): C.unshiu - Satsumy - nejdříve koncem září dozrávají ve vyšším záhonu Hasimoto a Wakayama, která ovšem špatně roste. Naopak dobře roste a přináší velké plody Chahara, ale obsahem cukru ji předčí i pozdní Owari. Mezi nimi se drží osvědčená Okitsu. V policích stačí dozrávat jednotlivé plody na odrůdách Adreula, Clauselina, Kalinin, Kuno, Matsuyama, Miho, Soči a jiné. V nádobách letos vyhraje chorvatská Zorana (žloutne už koncem srpna). Pravidelně stačí dozrát Saigon, Soči 23, Kawano a s problémy velmi plodná Aoshima. Špatně dozrává panašovaná Satsuma z Korsiky. Až před jarem dozraje Satsuma křížená s Klementinkou, má atraktivní plody, ale plodí přes rok.

C.deliciosa - středozemní, vrbolisté mandariny jsou atraktivní svou vůní, ale obsahují mnoho semen. Odrůda Blida v záhonu každoročně přináší plody, ale nestačí se  vybarvit a poměrně slabá slupka je citlivá na mrazík, plody potom zplesniví. V nádobách jsou první plody na odrůdách Paterno, Avana a Honikan. Z kříženců vyniká Kinnow. Přestože dozrává až na jaře, plodí pravidelně. Rovněž hybrid (tangor) Ortanique je velmi pozdní a dozrává až v první polovině dalšího roku.

C.clementina - mandarina klementinka. Letos jsem narouboval nejrannější Loretinu do koruny odrůdy Marisol, která ovšem dosud roste a nekvetla. Druhá rostlina Marisol v nádobě má několik plodů a jsem zvědav na dozrávání. Odrůda Nules má ve vývoji plodů viditelně zpoždění za odrůdou Marisol. Z hybridů klementiny obstála Osceola, naopak Robinson pozdě vyzrává a načervenalá slupka trpí při poklesu teploty, navíc obsahuje semena.

Další blízké druhy k mandarinám. Dobře plodí v nádobě výborný Kišumikan  (C.kinokuni) a podobně i Timkat (C.oleocarpa), Sunkat (C.sunki), Kleopatra (C.reshni), Kalamondin (C.madurensis), ale využití malých plodů těchto druhů je omezené.

                Rod Fortunella - rovněž četné menší plody tohoto druhu jsou spíše pro okrasu. V polici má plody Meiva kumkvat - hybridního původu, také Marumi kumkvat (F.japonica), Nagami kumkvat (F.marginata). V nádobách jsou Kantonský kumkvat (F.obovata) a Hong Kong kumkvat (F.hindsii). Malajský kumkvat (F.polyandra), který získal přítel Veselý od B.Voose z Německa, je teprve malým roubovancem. Kumkvaty kvetou nejvíce v létě.

Rod Poncirus trifoliata - mám několik různých exemplářů, ale ta největší rostlina letos nekvetla. V její koruně dozrávají 2 kusy citrumela, které pochází z mateřské rostliny, nalezené v Chorvatsku. Jsem zvědav na počet semen u této žádané podnože. Dosud mi zaplodilo citrumelo z Batumi a semenáč citrumela odrůdy Swingle ale moc podnoží jsem z nich nezískal. Několik plodů přináší letos poprvé i citranž Savage, které začínají v srpnu žloutnout. Citranž Troyer dosud neudržel plod. Bohužel stále nehodlá zakvést citremon, který téměř před půl stoletím získal křížením na Slovensku K.Kováč.

                Rody Atalantia, Severinia, Eremocitrus, Mikrocitrus. Zástupce těchto rarit mám převážně v malé velikosti, takže musí nejdříve vyrůst. Zatím na sebe upozorňují odlišnými listy a patří mezi největší sběratelské lahůdky.

 

Petrovi Brožovi a jeho rodině za milé přijetí, poučení a pohoštění srdečně děkujeme a přejeme mnoho zdaru v dalším hledání a nalézání ve prospěch citrusářského hnutí.

Rovněž ostatním citrusářům, kteří se podíleli na přípravě, organizaci a programu celodenního setkání patří srdečný dík.                                                                                                            Redakce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na návštěvě v Moravci

Vypracoval Jan Hanáček, upraveno redakcí časopisu

 

                Jako v minulém roce, tak i letos, jedeme na počátku července do Moravce na návštěvu k panu Petru Brožovi, našemu nejúspěšnějšímu citrusáři.

                Moravec leží v pěkném hornatém kraji Českomoravské vysočiny, od Brna nad Křižanovem a před Novým Městem na Moravě, asi v polovině cesty na trase Velké Meziříčí a Bystřice nad Pernštejnem. Okolí je vroubeno bohatými jehličnatými lesy a uprostřed polí a luk se zrcadlí hladiny četných rybníků. Pět mohutných stromořadí staletých lip zdobí silnici vedoucí do Moravce.

                Moravec leží na náhorní rovině asi 580 m nad mořem. Podnebí je poněkud drsnější, ale velmi zdravé, jak je vidět na našem hostiteli. Průměrná roční teplota je asi 8°C a množství srážek ročně 480 mm. Zima bývá zpravidla delší a tuhá, jaro krátké, doba letní a podzimní bývá slunná a krásná.

                U Brožů je zahrada i domek, činorodou prací hostitele a jeho milé paní, opět v květech a svěží zeleni. Pestré barvy květinových koberců, barevné girlandy nejrůznějších květin na pergolách a velké množství skalniček a trvalek, jezírko s lekníny a okrasnými travinami a hlavní předmět našeho zájmu, skleník, letos prodloužený zatím o 4 m. Nová přístavba je kryta dvoukomůrkovým polykarbonátem.

                Ve vstupu do skleníku vévodí fíkovník se zbývajícími plody z jarní sklizně, obalený plody již druhé letošní úrody. Zralé plody chutnají báječně!

                Ve skleníku je již dozrávající réva. Petr Broža zde narouboval několik odrůd skleníkové révy. Za zmínku stojí způsob pěstování révy s možností rychlého odzkoušení a ověření vhodnosti nové odrůdy. Už v létě nebo na podzim novou odrůdu naroubuje a příští rok tato již většinou zaplodí, takže má potřebné vzorky pro hodnocení. Ve výsadbě má maďarskou Pannonii Kincse, Romulus z Polešovic, Viktorii z Řecka, (Black) Hamburg, v této době namodralé bobule jsou již sladké, Gros Colman - modré,velké, kulaté bobule, dále Vitra, Pola a Royal rovněž modré.

                Nejdůležitější jsou tu však citrusy. Ve skleníku letos začali přitápět už 10.února !

Především se musím zmínit o doplněné sérii mikrocitrusů. Jsou to méně vzrůstné citrusové rostliny s menšími listy i plody. Pro nás by mohly mít význam ke křížení (taky zde má své zástupce) a na podnože odolné vůči mrazu (až do -16°C). Co vím, zatím je jediným citrusářem u nás, který získal do své sbírky kompletně mikrocitrusy - M.australasica (plod-lajm má tvar prstu), ve sbírce má i jeho některé hybridy. Dále je k shlédnutí Eremocitrus glauca a Mikrocitrus australis.

                Má zde rovněž kompletní sbírku kumkvátů, např. malý kulatý plod Fortunella japonica, malý oválný plod Fortunella margarita a již s většími plody Fotunella crassifolia – kumkvat Meiva. Vyznačují se tím, že u nás i zde na Moravci později kvetou (červen) a dozrávají v zimních měsících.

                Ve sbírce má také kalamondiny i panašovaný a i Drysický, který se od ostatních odlišuje již sladkokyselými, chuťově dobrými plody. Kalamondiny používá do čaje místo citronů nebo jako limetu do poháru a pod. Všechny jsou velmi citlivé na mráz !

                Nyní k některým odrůdám, které jsme viděli. Bigarádie z Pražského hradu, dozrává za 15 měsíců po odkvetení. Pomerančovník Jafa s plody. Citroník Lisbon ještě se zralými loňskými plody i letošními plůdky a poupaty budoucích květů. Zajímavé je jeho zapěstování ve skleníku na pergole široké 120 cm.

Mandarina King z Kuby - její loňské plody zrají letos na jaře. Mandarina Saigon s Opuzenu, původem z Korsiky zde dozrává v říjnu. Citroník Bajoura z Gruzie má plody jako cedrát. Mandarina Paterno, tvoří mnoho semen, zraje na vánoce, má menší ale kvalitní sladkokyselé, voňavé plody. Poncirus trifoliata - Flying Dragon - létající drak, má klikaté větve podobné okrasné vrbě. Mandarina Natsumikan je pozdní, zraje následující rok. Mandarina Aoshima je také pozdní, zraje v prosinci. Z klementinek C.clementina - Marisol je ranná. Mandarina Kišu mikan zde dozrává bez problémů. Mandarina Kleopatra s nejedlými plody, tvoří semena vhodná na podnože. Do bytu vhodný citroník LaValette je kříženec Laimu s citroníkem. Pomerančovník Verna zde tvoří menší plody, protože má u nás krátkou vegetační dobu. Nejrannější pupečný pomerančovník Skags Bonanza má nyní plody v průměru 4 cm. Citranž Savage má kulaté plody, je vhodný na podnože. Citrumelo (P.trifoliata x grep) je ranné, částečně jedlé, dobře roste, vhodné na podnože. Krvavý pomerančovník Tarocco je zde ke sklizni následující rok v březnu až červenci. Pomeranč Newhall patří k nejrannějším, je sourozenec Naveliny. C.madurensis - Kalamondin panache má panašované listy a žluto-oranžově-červené plody, kvete stále. Mandarina Owari Unšiu je pozdní, ale zde je ceněna, protože je sladká ! Citroník Sulun je méně vzrůstný ale plodný. Bergamot je vhodný do voňavek. Citroník Ponderosa z Polska má hrbolatý, cedrátový plod. Pomerančovník Ordo ze Soči je vemi ranný. Mandarina Chahara hodně plodí, zraje už v říjnu ale je zde málo sladká ! (Co po delším skladování ?)            Pupečný pomeranč Morita z Opuzenu v Chorvatsku je ranný. Mandarina Adreula ze Suchumi má větší sladké plody a je rovněž ranná. Kantonský citroník Kusaie je vzrůstný a tvoří menší plody. Hasimoto - superranná mandarinka dobře roste, zde lépe než Wakayama. Tangor Tanikawa z Opuzenu zraje až v zimě.

                Celý výklad se slovním doprovodem přítele Petra Broži je k disposici na videokazetě. Určitě jsem při zápisu vynechal několik stovek dalších odrůd. Snad příště.